• Tel:+ 90 (216) 478 1099 Pbx
  • Faks: + 90 (216) 478 1484

Blog

Blog

title>
Av. Büşra KAYILI / 17 Eylül 2021

KONKORDATO DAVALARINDA ÇEKİŞMELİ ALACAKLAR

Borçlunun konkordato talepli dava ikame etmesi sonucunda gerekli şartların bulunması halinde borçluya İİK.m.286 uyarınca geçici mühlet kararı ile birlikte konkordato komiseri ataması yapılır. Geçici mühlet süresinin bitiminden evvel kesin mühlet şartlarının oluşması halinde borçlu hakkında kesin mühlet kararı verilecektir.
title>
Av. Faruk YETGİN / 27 Ağustos 2021

İCRA TAKİBİ AŞAMALARI

Genel haciz yolu; rehinle temin edilmemiş olan ve bir kambiyo senedine de dayanmayan, bütün para (ve teminat) alacakları için başvurulabilen bir ilamsız icra yoludur. Alacağı için senedi bulunmayan bir alacaklı da, haciz yolu ile takip yapabilir.
title>
Stj.Av.Aslı LALEZAR / 28 Temmuz 2021

ULUSLARARASI ALANDA MARKA TESCİLİ VE KORUMASI

Markanın da sınıf olarak dahil olduğu fikri mülkiyet haklarında esas olarak ülkesel koruma ilkesi kabul edilmiştir. Yani bir fikri mülkiyet hakkı hangi ülke ya da ülkelerde tescil edilmiş ise o ülkede korumadan yararlanacaktır.
title>
Av.Arife ERTEN / 10 Ağustos 2021

FAİZ KAVRAMI VE TİCARİ İŞLERDE FAİZ

Faiz; konusu bir miktar para olan borçlarda, alacaklıya parasından mahrum kaldığı süre için ödenen hukuki bir semeredir. Faizin doğumundan bahsedebilmek için öncelikle bir para borcu söz konusu olmalıdır, konusu para alacağı olmayan borçlarda faiz alacağı doğmamaktadır